شماره تماس : 26740855 -26740685

CO2 Fractional Laser

ز دهه 90 پیشرفت های چشمگیری در استفاده از لیزر در پزشکی و جراحی صورت گرفته است و در زمینه پوست نیز اکنون در زمینه درمان آنژیوما ، نووی اوتا ، nevus spilus ، telangiectasia و غیره اثربخشی شناخته شده است. در مورد ضایعات رنگی سطحی ، از جمله کلوماسما ، اپلیدها و عدسی های سالخورده: در واقع ، لیزر در حال حاضر برای بسیاری از این نشانه ها روش درمانی است. این لیزر همچنین در درمان بیماریهای پوستی شایع ، از جمله اما محدود به verruca vulgaris ، verruca plantaris ، verruca senilis ، فیبروم نرم ، Condylomata acuminata ، سیرینگوما ، زگیلهای معمولی ، ویتیلیگو ، لوکوپلاکی ، زخمهای پوستی ، ناخنهای جلدی ، مؤثر شناخته شده است. ، و پسوریازیس ولگاریس. همچنین از لیزر درمانی در زمینه پوست زیبایی بینی برای درمان آلوپسی و آکنه استفاده می شود و بسیاری از دستگاه های طراحی شده برای کرم کرم صورت برای معالجه پوست و عکسبرداری از پوست از نظر چین و چروک صورت از جمله چین و چروک و خنجر در دسترس هستند.

نشانه های در نظر گرفته شده برای لیزرهای مورد استفاده در درمان این بیماری ها با طول موج لیزر متفاوت است. اگرچه انواع مختلفی از لیزر وجود دارد ، در این مقاله اصول و کاربردهای بالینی لیزر دی اکسید کربن (CO2) را که یکی از لیزرهای پرکاربرد در حوزه پوست است ، شرح خواهیم داد.

هر کسی که این مقاله را می خواند ، احتمالاً صدها مورد زیر را شنیده است ، اگر نه هزاران بار. کلمه "لیزر" کلمه ای برای "تقویت نور توسط انتشار تحریک شده از تابش" است. اگرچه اینقدر تکرار می شود ، معنای واقعی این عبارت برای درک واکنش لیزر / بافت از اهمیت حیاتی برخوردار است: در واقع تقطیر چیزی است که باعث می شود انرژی لیزر در بین سایر انواع انرژی نور منحصر به فرد باشد ، و بنابراین آنچه که مخفف نقل قول شده در واقع مخفف توجه خرس ها است.

لیزرها انرژی نوری را به صورت پرتوی فوتونهای ساطع شده از محیط لیزر تولید می کنند ، که معمولاً نام آن را به لیزر می دهد و طول موج دقیق تولید شده توسط لیزر را تعیین می کند. به عنوان مثال ، یک کریستال یاقوت نام خود را به لیزر یاقوت می دهد و با سرعت 694.3 نانومتر منتشر می کند: لیزر CO2 دارای گاز دی اکسید کربن به عنوان متوسط ​​خود است و انرژی آن در 10،600 نانومتر است. لیزرهای پزشکی فعلی طول موجهایی را از ماورای بنفش تا قسمتهای مادون قرمز مادون قرمز طیف منتشر می کنند. این وسیله با نوعی انرژی فعال یا "پمپ" می شود ، که معمولاً از طریق چراغ قوه یا برق می باشد. انتشار تحریک فوتون ها در محیط رخ می دهد ، که در این صورت در حفره لیزر تقویت می شوند ، متشکل از متوسط ​​محدود شده در جلو و عقب توسط آینه ها ، و از پرتوی انرژی نور منحصر به فرد از آینه جلوی آن ساطع می شود: کم و بیش موازی ، شناخته شده به عنوان برخورد فوتون ها دقیقاً در مرحله و به صورت زمانی و مکانی قرار دارند كه به عنوان فاز شناخته می شوند. و فوتونها کاملاً یکسان هستند ، هر یک از رنگ ها ، که به عنوان تک رنگ مشهور هستند. جمع این سه مؤلفه انسجام است ، و انسجام است که به پرتو لیزر شدت فوتون منحصر به فرد خود را می دهد ، و اجازه می دهد تا یک پرتوی لیزر به نقاط بسیار کوچکی متمرکز شود.

اهداف اصلی بیولوژیکی مانند خون ، ملانین و آب ، انرژی نور را بسیار متفاوت جذب می کنند و بسته به طول موج انرژی فوتون حادثه ، طیف جذب بهینه دارند (شکل 1). در مورد لیزرهای مرئی نور و برخی از لیزرهای مادون قرمز نزدیک ، کروموفورهای هدف اصلی عبارتند از هموگلوبین (متشکل از هموگلوبین اکسی و دیوکسی) و ملانین ، که اولی در ضایعات عروقی و دومی در ضایعات ملانوژنیک یافت می شود. برای لیزر CO2 در 10،600 نانومتر ، تنها کروموفور آب است ، همانطور که در مورد لیزر Er: YAG نیز وجود دارد.

هنگامی که از لیزرها در عمل جراحی و پزشکی استفاده می شود ، به خصوص برای از بین بردن هر نوع رنگدانه ، رویکرد بهینه بر اساس اصل مطرح شده توسط اندرسون و پاریش ، معروف به "فوتوترمولیز انتخابی (SPTL)" 2 است که به معنای استفاده از انرژی لیزر است. در قدرت های اوج بالا و عرض پالس کوتاه برای از بین بردن هدف مورد نظر به تنهایی در حالی که ممکن است آسیب کمتری به بافت اطراف وارد شود. برای دستیابی به این هدف باید سه شرط اساسی را رعایت کنید: 1) هدف باید حاوی کروموفورهایی باشد که طول موج لیزری خاصی را جذب می کنند. 2) این کروموفورها نباید در بافت اطراف یافت شوند. و 3) به حداقل رساندن صدمه به بافت اطراف از طریق قدرت اوج زیاد و عرض پالس کوتاه انرژی لیزر در حوزه های میلی ثانیه ، میکرو ثانیه یا نانو ثانیه صورت می گیرد که حالت دوم با تغییر Q- سوئیچ کردن پرتو لیزر حاصل می شود. لیزر CO2 معیارهای SPTL را برآورده نمی کند زیرا کروموسفر آن ، آب ، به طور یکنواخت در بافت نرم وجود دارد ، نه فقط در منطقه هدف. از این رو جراحی لیزر CO2 می تواند به عنوان انتخابی بافت توصیف شود زیرا تنها بافت هدف با درگیری حداقل بافت طبیعی در اطراف قرار دارد. مزیت این امر این است که لیزر CO2 انتخاب رنگی نیست و بنابراین هر دو ضایعه پوستی رنگی و غیر رنگی می توانند با طول موج CO2 هدف قرار گیرند.

در پایان جالب است بدانید لیزر CO2  یکی از پرکاربردترین لیزرها در قسمت جراحی و زیبایی پوست می باشد .

نظرات
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :